Blog

Duma nas rozpiera!!!

Polska Akademia Smaku doceniła nasze wyroby wyróżniając Piwo Sowie Marcowe nagrodą w konkursie o tytuł „Najlepszy Smak Dolnego Śląska 2018 r.” Podobny laur powędrował do dystrybuowanego przez nas kwasu chlebowego ciemnego Młody Buk. Od dzisiaj chwalimy się… Europą Na Widelcu!!!

więcej

Przed nami pracowity weekend…

W sobotę, 23 czerwca, na Rynku w Lądku Zdroju będziemy bawili Was podczas Nocy Świętojańskiej. Tego samego dnia umilimy degustację wybornych potraw podczas Festiwalu Gulaszu, w Parku Jordanowskim w Walimiu. Tak w sobotę, jak i niedzielę (23-24 czerwca), szukajcie nas w Środzie Śląskiej na Pierwszym Zlocie Food Trucków. I na koniec – w niedzielę, na Stadionie Miejskim w Dzierżoniowie uczestniczyć będziemy w cyklicznej akcji „Promocji Produktów Regionalnych. Serdecznie zapraszamy.

więcej

9 Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa

W Browarze Sowie szykuje się pracowity początek czerwca. W dniach 8-10.06 będziemy z naszym wyśmienitym piwem na Pierwszym Zlocie Food Trucków w Bolesławcu. Postaramy się naszymi trunkami uświetnić obchody Dni Brzegu Dolnego. Ugasimy także pragnienia dzielnych zawodników z Biegu Gladiatora w Bielawie (9-10.06.2018). Zaś crème de la crème weekendu to 9 Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Serdecznie zapraszamy na stoisko Browaru Rzemieślniczego SOWIE.

więcej

Przystanek Sowie w Dzierżoniowie

„Piwo Sowie w trzech odmianach (marcowe, pils i jasne pełne) 26 i 27 maja na festynie PRZYSTANEK SOWIE. Przybywajcie do Muzeum PKP w Dzierżoniowie, u zbiegu ulic Kolejowej i Strumykowej. Oprócz naszych wyśmienitych napitków, również food trucki i kiełbaski z grilla”

więcej

PIWO SOWIE NA FESTIWALU PIW REGIONALNYCH

Multitap KONTYNUACJA z Wrocławia, w dniach 15-23 maja br. organizuje Przegląd Dolnośląskich Browarów Rzemieślniczych. Nasze piwa debiutują w imprezie, Serdecznie zapraszamy na degustację Sowie Pils, Sowie Jasne Pełne i Sowie Marcowe.

więcej

PIWO SOWIE NA DWORCU NADODRZE

Już w najbliższą sobotę, 19 maja, piwa Sowie zagoszczą na Dworcu Nadodrze we Wrocławiu. W ramach akcji Noc Muzeów – nasze flagowe produkty (Sowie i kwas chlebowy Młody Buk) dostępne będę dla zwiedzających w godzinach od 15.00 do 24.00

więcej

Koza, która daje piwo. Koza? Piwo? A jak!

Wśród Wikingów krążyła legenda mówiąca o tym, że każda osoba która trafi do Walhalli napotka olbrzymią kozę, która da mu niezliczoną ilość piwa. A oni to znali się na piwie. Złoty trunek to jeden z trzech najpopularnieszych napojów na świecie. Ale czy wszystko o nim wiemy? Sprawdźmy! 1. Najdroższe piwo na świecie to 12 litrowa belgijska „Vielle Bon Secours” za którą zapłacimy ok. 3 tys. zł. 2. Umiarkowane spożycie piwa wzmacnia kości, zwiększa ilość krzemu oraz osadzanie wapnia i minerałów w tkance kostnej. 3. Istnieje około 400 rodzajów piwa na świecie. 4. Pianka jest bardzo ważną częścią piwa. Jeśli brakuje piany, oznacza to często, że piwo jest nieświeże i bez smaku. 5. Istnieją badania, sugerujące że picie jednej butelki piwa dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych o 40%. 6. Zitologia- badanie piwa. 7. Rekord w piciu piwa to 1,3 sekundy, należy on do Steven Petrosino z Pensylwani. 8. Sonoselikafobiya – strach przed pustym kuflem. 9. W tej chwili 0,7% ludności świata jest pijana.

więcej

Piwosz, Bolesław Chrobry.

Historia piwa w Polsce sięga ludów prasłowiańskich. Na świecie zaś, pierwsze zapisy dotyczące złotego trunku pojawiły się w czasach Mezopotamii, gdzie na glinianych tabliczkach Sumerowie wykuli przepis na piwo orkiszowe. Potem przedstawiano je jako Sikaru- napój Bogów, znalazło się ono w Kodeksie Hammurabiego, oraz w Babilonie, gdzie eksperymentowano i stworzono kilka odmian piwa w tym piwo czerwone. W Polsce, znanym wielbicielem złotego trunku był władca Polski z dynastii Piastów- Bolesław Chrobry. Zresztą również jak książę zwierzchni Polski, Leszek Biały. Który podobno wziął udział w wyprawie krzyżowej tylko dlatego, że w Ziemi Świętej brakowało piwa. Polska Magnateria i szlachta uwielbiała tez złocisty napój, podobnie jak mieszczanie i chłopi. Przez wieki był to uznawany trunek na ziemiach polskich. W okresie wojen popularność piwa zmalała na rzecz trunków takich jak wódka czy wino. Cześć browarów zniknęła, zniszczona, zagrabiona bądź zamknięta przez Niemców. A jakość tych którym udało się przetrwać, mocno spadła. Zaczęto wtedy importować piwa zagraniczne. Po wojnie browary przejął Skarb Państwa. Powstały nowe ośrodki produkujące piwa regionalne i nie tylko. Według ostatnich badań, statystyczny Polak wypija rocznie ok. 96 litrów piwa. Dzięki większemu eksportowi o 0,7 proc. wzrosła też całkowita produkcja piwa w Polsce. A małe regionalne, rzemieślnicze browary odnoszą coraz większe sukcesy.

więcej

Zalety picia piwa

Kiedy Twój znajomy zaprasza Cie na piwo, to dba nie tylko o Wasze przyjacielskie stosunki, ale i o Twoje zdrowie!
Związek który znajduje się w chmielu, używany do ważenia piwa zapobiega nie tylko chorobom nowotworowym ale jest znakomitym źródłem polifenoli które skutecznie walczą z rakiem.
Co również może dziwić wypite piwo, mimo ze powoduje u nas miękkie nogi, zwiększa gęstość kości, zmniejszającym tym samym ryzyko złamań i osteoporozy.
Natomiast u osób chorujących na nadciśnienie, obniża je skutecznie wprawiając nas w dobry nastrój.
A coś co z pewności spodoba się Paniom, piwo podnosi siłę działania i wpływ witaminy E,
która jest głównym antyoksydantem w naszym organizmie. Jest to ważny element utrzymywania zdrowej skóry i spowalniania procesów starzenia.

 

 

 

więcej

Piwo polepszy Twoje zdrowie? No nie gadaj!

I to jeszcze jak! Piwa niepasteryzowane i nierafinowane bardzo korzystnie wpływają na Twoje zdrowie. Osad drożdżowy który znajduje się w każdym piwie to źródło dużej ilości witamin głównie tych z grupy B. Nasz układ pokarmowy dzięki witaminie B1 znacznie przyspiesza proces trawienia węglowodanów i co najważniejsze tłuszczów. Picie piwa, oczywiście w umiarkowanych ilościach, redukuje stres i odpręża nas psychicznie. Jest więc świetnym środkiem przy leczeniu nerwic czy np bezsenności. Chmiel, a właściwie szyszki chmielu dodają piwu właściwości izotonicznych, dzięki temu nasze ciśnienie międzykomórkowe wyrównuje się ułatwiając nam przyjmowanie substancji odżywczych z pokarmu. Układ moczowy – piwo niskoprocentowe może być w niewielkich ilościach, zalecane przez lekarzy w celu leczenia schorzeń przewodu moczowego, w stanach przed- i pooperacyjnych pęcherzyka żółciowego, a także w celu zapobiegania tworzenia się kamieni nerkowych. Także nie pozostaje nam nic innego, jak tylko napisać… Na zdrowie!

 

 

 

więcej